Zimné páperové bundy: Čím válcujú umelé materiály?

Chcete sa v zime poriadne zahriať? Klasické perie stále vedie nad umelými materiálmi. Má výborné izolačné schopnosti, je ľahké a pri správnej údržbe vyniká i dlhou životnosťou.

Shopkilpi_Perovka 1

1.  NAjlepší izolačnÝ materiál

Bundy s páperovou výplňou patria nie len u nás medzi najobľúbenějšie zimné oblečenie. Nie je sa čomu diviť. Kvalitná páperová bunda nahradí aj niekoľko vrstiev oblečenia a zahreje aj v najdrsnejších podmienkach. Vhodné sú aj do práce.

akO spoznať kvalitnÚ pÁPERovÚ výplň?

Pri nakupovaní sa držte čísla, ktoré je uvedené na štítku bundy a označuje jej „plnivosť“ pierkom. Najčastejšie sa stretneme s rozpätím medzi 300 CU–800 CU. Čím vyššia hodnota, tým je náplň kvalitnejšia a nadýchanejšia.

Bundy s „nižším číslom“ sú ideálne k prechádzkam po meste. Lepšiu páperku s vyšším CU oceníte pri lyžovaní alebo vysokohorskej turistike.

2.  Žiadne prehriatie ani hektolitre potu

Perie ako prírodný izolant vyprodukuje vždy presne toľko tepla, koľko potrebujete k tomu, abyste sa dostatočne zahriali. Preto sa v páperovej bunde, len tak neprehrejete a zbytočne nespotíte.

3.  Nízka hmotnosť

Páperky vynikajú veľmi nízkou hmotnosťou. Dokonca i silná páperka – tzv. duchna – obvykle neváži viac ako 250 g. Preto sú tak príjemné na nosenie.

4.  Výborná skladnosť

Ľahko ju zbalíte na dovolenku do kufra ale aj do príručnej tašky. Nezaberie však skoro žiadne miesto.

5.  Odolnosť proti pomačkaniu

Nech poskladáte páperku akokoľvek, nezmení svoj tvar ani sa vám na nej nevytvoria pomačkané miesta.

6.  Dlhá životnosť

Ak sa o ňu budete správne starať, vydrží vám kľudne aj 10 a viac rokov.

ako na pranie a sušenie páperky?

Shopkilpi_Perovka 2

Pranie

Doporučujeme prať v špeciálnom pracom prášku, ktorý zoženiete v každom obchode so športovými bundami. Tento prášok je šetrný, obnovuje objem, odstraňuje prípadný zápach a maximalizuje priedušnosť.

Vyberte prací program vhodný pre športové alebo outdoorové oblečenie a držte sa teploty do 40 °C. Zároveň vypnite žmýkanie a odstreďovanie a po prepláchnutí len vypustite z pračky vodu.

Sušenie

Po vypraní nechajte volne uschnúť, poveste na ramienko a nechajte odkvapkať prebytočnú vodu. V priebehu sušenia čas od času s bundou zatraste, aby perie nevytvorilo chuchvalce. Pokiaľ máte doma sušičku, vyberte program s najnižšou možnou teplotou a pridajte pár zmekčovacích loptičiek.

Skladovanie

Mimo sezónu skladujte páperovú bundu rozbalenú, a to na suchom a dobre odvetrávanom mieste. Nepoužívajte kompresné obaly – hrozí trvalá strata objemu.

Pokiaľ na bundu nemáte dostatok miesta, uložte ju do sieťovaného vreca. Zaistíte tak optimálné prúdenie vzduchu.

Už ostáva len nájsť tu pravú

Shopkilpi_perovka_3

Pozrite si: