Sprievodca európskymi ferratami a prípravou na cestu

Lákajú vás ferraty a chcete sa o nich dozvedieť viac? Objavte tie najlepšie európske destinácie a zoznam všetkých nevyhnutných vecí, bez ktorých sa v horách nezaobídete.

Shopkilpi_pruvodce_ferraty_1

Čo sú to ferraty?

Zaistené cesty v inak neprístupnom horskom teréne. Tešia sa stále väčšej obľúbenosti u začiatočníkov aj skúsených horalov. Možno ich poznáte aj pod označením via ferrata z taliančiny alebo pod nemeckým názvom klettersteig.

Chodníky majú 3stupňové označenie náročnosti a tomu zodpovedajúce vybavenie – istiace oceľové lano, železné stúpačky, rebríky a ďalšie pomôcky pre jednoduchší a bezpečnejší výstup. Vďaka nim sa môžu do horských výšin pozrieť skúsení horolezci a aj nadšenci, ktorí túžia po adrenalínovom zážitku.

3 stupne náročnosti

Modrá

Modrá farba znamená najnižšiu náročnosť. Trasa je ľahká a vhodná i pre turistov s minimálnymi skúsenosťami. Nezriedka na nich stretnete celé rodiny pri pohodovom výstupe.

Červená

Na ťažkú červenú trasu sa vydajte iba v prípade, že už máte s vysokohorskou turistikou skúsenosti. Deti radšej nechajte doma.

Čierna

Obzvlášť náročná ferrata si žiada znalosti horolezeckých techník a väčšie skúsenosti s vysokohorskou turistikou.

Ďalšie hodnotenie náročnosti

Stále častejšie sa na hodnotenie náročnosti ferrát používajú stupne A, B, C, D a E alebo I, II, III, IV a V. Ide o postupnosť od ľahkej cez mierne náročnú, ťažkú, veľmi ťažkú až po extrémne náročnú trasu. Niekedy býva hodnotenie doplnené aj o slovný popis a ďalšie informácie o teréne.

Nepreceňujte svoje sily

Majte na pamäti, že „papierová“ náročnosť vychádza z bežných klimatických podmienok pre danú oblasť. Keď sa počasie zhorší, môže sa aj jednoduchá trasa premeniť na peklo. Váš výkon ovplyvní aj dĺžka prístupovej cesty k ferrate, kvalita spánku, jedla a pitný režim. Nikdy sa nepreceňujte a na výstup sa čo najlepšie pripravte.

Najobľúbenejšie destinácie

Shopkilpi_pruvodce ferraty 2

Česká republika

 • Pastýřská stěna – v centre mesta Děčín je pre nadšencov pripravený celý komplex ferrát. Ideálny ako prvá skúsenosť s výstupom bez rizika, že sa vám cestou minú sily.
 • Vodní brána – blízko mesta Semily sa nachádza cvičná ferrata strednej náročnosti.
 • Kočičí kameny – pekná trasa pri malebných kúpeľoch Libverda.
 • Bečov nad Teplou – ferraty priamo v miestnej botanickej záhrade. Ponúkajú 5 trás s rôznou náročnosťou.
 • Slánská hora – blízko mesta Slaný nájdete 6 krátkych zaistených ciest.
 • Tábor – krátka trasa ideálna pre začiatočníkov.
 • Velká dohoda – ferratový park v prírodnom areáli Moravského krasu 30 km od Brna.

 

Talianske Dolomity

Dolomity patria k najznámejším a najobľúbenejším destináciám pre vysokohorskú turistiku. Dobre pripravené trasy lákajú krásnymi výhľadmi. Nájdete tu ferraty ľahké, ťažké aj veľmi náročné. Užijete si panorámy hôr, skalných úžin, lesov i trávnatých plání.

Rakúské Alpy

Ferraty sú v Rakúsku veľmi obľúbené. Každý rok ich pribudnú desiatky. Za skúšku stoja Raxalpe alebo vzdušné ihrisko Hohe Wand so zaujímavo prepletenými cestičkami.

Trasy sú väčšinou krátke, za deň ich stihnete aj niekoľko. Pár výnimiek však nájdete. Napríklad Hochschwab. Na zdolanie tamojšej 1000 metrov vysokej skalnej steny si radšej vyhraďte celý deň. Odmenou vám budú krásne výhľady, romantický lanový most a jaskyne.

Je ťažké vybrať si z rakúskych krás tú najväčšiu. Z hľadiska obľuby medzi turistami je to možno Soľná komora. Pokocháte sa tu priezračne čistými jazerami, vysokými skalnými stenami a zalesnenými vrcholkami.

Švajčiarsko

Švajčiarsko – predovšetkým Bernské Alpy – ponúka trasy pre začiatočníkov aj pokročilých s výhľadom na trojtisícových velikánov. Ferraty sú tu dobre zaistené a ponúkajú krásne výhľady na okolitú prírodu. Medzi klasiky patria Tierbergli Klettersteig, Rotstock Klettersteig, Mürren-Gimmelwald, Kandersteg-Allmenalp a Gantrisch Klettersteig.

Čo potrebujem na ferraty? Hlavne dobré oblečenie a topánky

Shopkilpi_pruvodce ferraty 3

1.    Pevné turistické topánky

Obujte si pevné trekingové topánky. Musia dobre izolovať a odolať všetkým poveternostným podmienkam. Aj v chlade a vlhku udržia vaše nohy suché. Dbajte tiež o to, aby topánka mala pevnú gumovú podošvu a vnútorné polstrovanie. Zaručí vám spoľahlivú podporu.

2.    Teplý sveter alebo mikina

Mikina alebo sveter z flísu vám zaručí pohodlie. Flísové mikiny sú mäkké, hrejivé a príjemné na nosenie. Výhodou je odvádzanie vlhkosti a rýchle schnutie v prípade dažďa alebo zvýšeného potenia. Do vysokohorských oblastí dajte prednosť flísovej mikine s vysokým golierom.

3.    Vetrovka

Ako ďalšiu vrstvu oblečenia si vyberte najlepšie vodeodolnú softshellovú bundu. Vyberte si bundu s vysokým golierom, ktorý vám ochráni krk i bradu a s nastaviteľnou odnímateľnou kapucňou.

4.    Čiapka a rukavice

Hlavu chráňte tenkou, ale zároveň teplou čiapkou. Myslite na to, že na čiapku si ešte budete musieť navliecť ochrannú helmu. Hodia sa tiež kožené alebo cyklistické rukavice. Ochránia dlane a zároveň umožnia bezpečný úchop stúpačiek a rebríkov.

Čo ďalšie si vziať na ferraty?

Okrem oblečenia, dobrej obuvi, jedla a pitia si pribaľte aj pár nasledujúcich pomocníkov pre bezpečnejšiu cestu.

Na modré trasy stačí základné vybavenie:

 • úzky batoh, ktorý prejde aj tiesňavou
 • horolezecká helma
 • úväz
 • odsedávacia slučka
 • karabíny
 • tlmič pádu
 • istiaca súprava
 • lezecké rukavice či rukavice bez prstov
 • lekárnička
 • turistická mapa
 • GPS

Na zdolanie náročnejších trás už budete potrebovať aj horolezeckú výbavu. Pribaľte si lano s dĺžkou cca 20 m a zlaňovacie pomôcky. Zídu sa aj pomôcky pre stav núdze, ako je reflexné oblečenie a výstroj v jasných farbách (žltá, oranžová, červená, modrá, biela).

Vybavte sa na SHOPKILPI.SK

Shopkilpi_pruvodce ferraty 4

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie