Ako prať zimné bundy: Od páperoviek až po softshellky

Kúpili ste si novú bundu na lyže, alebo do mesta a neviete, ako sa o ňu správne postarať? Prejdite si kompletný návod na pranie zimného oblečenia akéhokoľvek druhu.

ako prať páperové bundy krok za krokom

prani bund

Páperky sú ľahké, nemačkajú sa a využijete ich na horách aj v meste. So správnou údržbou vás budú hriať dlhé roky.

1.   Obídete sa aj bez čistiarny

Páperovku nemusíte nosiť do čistiarny. S kľudom ju hoďte do pračky. Riaďte sa symbolmy na štítkoch, ktoré najdete v bočných švíkoch na vnútornej strane, alebo vo vnútri náprsného vrecka. Štítok vás uistí, že materiál môžete doma prať a sušiť a pri akej teplote.

2.   Nepoužívajte běžné pracie prášky a zapomeňte na aviváž

Pravé perie pokrýva ochranná vrstva tuku, ktorú by bežný prášok mohol vymyť, a snížiť tak izolačnú schopnosť. V drogérii skúste nájsť prací prášok na oblečenie s obsahom peria. Aviváž nepoužívajte – narušuje štruktúru a pevnosť látky.

3.   Vyberte obsah z vreciek

A to i všetkých vnútorných a postranných. I malý papierový obrúsok dokáže narobiť poriadnu neplechu.

4.   Zapnite všetky zipsy a gombíky

Obmedzíte tak zbytočnému opotrebeniu pri praní.

5.   Navoľte šetrné pranie bez žmýkania

Pokiaľ môžete, vyberte prací program na perie alebo outdoorové oblečenie. Použijte teplotu do 40 °C a špeciálne pohyby bubnu, ktoré podporujú odolnosť proti vlhkosti a priedušnosti materiálu. Pokiaľ vaša pračka žiadny z týchto programov nemá, zvoľte program pre jemné prádlo. Vypnite fázu žmýkania a odstreďovania a po plákaniu len vypustite vodu.

6.   Ani sušenie nenechávajte náhode.

 Volné sušenie

Páperovku kľudne nechajte volne uschnúť na sušiaku.

  1. Po vybraní z pračky ju jemne vyžmýkajte, poveste na ramienko a nechajte odkvapkať prebytočnú vodu.
  2. Pokiaľ nasaje príliš veľa vody, môžete ju vložiť medzi dve osušky a tie pritlačiť k sebe.
  3. Každých pár hodín s páperkou jemne zatraste, aby sa vo vnútri netvorily veľké chuchvalce peria.
  4. Nakoniec ju položte do vodorovné polohy pre ochranu vnútornej štruktúry.

Vyhnite sa sušeniu na radiátore alebo na priamom slnku, ktoré by mohlo perie presušiť a polámať. Podľa výrobcov nepatrí voľné sušenie medzi ideálne spôsoby, pretože hrozí vzniku plesní. Pokiaľ, ale budete miestnosť pravidelne vetrať a zamedzíte kumuláciu vlhkosti, nemalo by sa nič stať.

Sušička

Práve ste dosušili iné prádlo? Nechajte sušičku chvíľku vydýchnuť a vychladnúť.

  1. Nastavte program s veľmi nízkou teplotou, ktorá zaručí jemné zachádzanie.
  2. Do bubnu sušičky vhoďte aj pár zmekčovacích guličiek, ktoré perie behom sušenia našúchoria.

ako prať softshellové bundy

prani bund 2

Softshellky odolávajú vetru a odpudzujú vodu. Sú tak ideálne pre pobyt v zimnej prírode. Softshell naviac vyniká vysokou mechanickou odolnosťou. Nebojte sa praniu svojej obľúbenej pánskej či dámskej softshellovej bundy. Kvôli usadzovaniu nečistôt, ktoré ucpávajů póry a zamedzujú dýchaniu materiálu, je čistenie nevyhnutné.

1.   Na drobné nečistoty postačí handrička

Kedykoľvek si všimnete drobnej špiny, zotrite ju jemne navlhčenou handričkou. Na vetšie nečistoty, alebo pot už je nutná práčka. Vždy sledujte štítok s pokynmi výrobcov a dbajte na jeho doporučenie. Vyprázdnite všetky vrecká, zapnite zipsy a otočte celú bundu naopak. Softshell perte vždy samostatne, abyste zabránili poškodeniu, alebo zafarbeniu iným prádlom.

2.   Perte špeciálnym prostriedkom bez aviváže a bielidiel

Aj na softshell budete potrebovať špeciálny prací prášok. Bežné prášky by však mohli vlákna nenávratne poškodiť. Keď nepochodíte v drogérii, skočte do obchodu s outdoorovým oblečením, kde bývajú tieto prášky dostupné. 

Vynechajte aviváž, ktorá by bunde síce dodala príjemnú vôňu, ale ohrozila by jej funkčné vlastnosti. Z toho istého dôvodu nie sú vhodné ani bielidla a zmekčovadla vody.

3.   Navoľte 30 °C a šetrné pranie

Nechajte bundu poriadne vypláchať, aby sa z nej dostal celý prací prášok. Ak neuvádza výrobca inak, nežmýkajte ju a nesušte v sušičke. Nechajte ju oschnúť na ramienku a vodu nechajte voľne odkvapkať.

4.   Predĺžte životnosť impregnáciou

Impregnácia softshellku ošetruje, predlžuje jej životnosť a obnoví ochranné funkcie. Najdete ju v tekutej forme alebo v spreji. Niekedy býva súčásťou samotného pracieho prostriedku, takže jednoducho vyriešíte dve muchy jednou ranou.

ako prať bundy s membránou

Tzv. hardshell účinne odvádza pot. Preto vyniká i pri zimných športoch, kde sa zapotíte. Neprepustí dovnútra vlhkosť, takže zostanete i v daždi, snehu a vetru v teple a suchu.

Membrána sa však postupne zanáša a pot ďalej nemôže odcházať. Aby vlhkosť nezostávala vo vnútri a funkcia bundy sa opet obnovila, je dôležité oblečenie pravidelne prať a impregnovať.

1.   Voľte nízku teplotu bez žmýkania

Zvoľte prací program určený pre jemné prádlo a dajte pozor, aby voda nebola teplejšia než 30 °C. Na pracom prášku, ktorý zoženiete v každom obchode s outdoorovým oblečením, nešetrite. Nalejte do práčky aviváž, bielidlo ani zmäkčovadlo. Veľmi dôležité je dostatočné plákanie, aby sa z bundy odplavili všetky zvyšky pracieho prášku. Vynechajte žmýkanie a oblečenie nechajte volne preschnúť na sušiaku.

2.   Po vypraní obnovte funkčnosť teplom

Podporte funkčnosť ochranné vrstvy teplom sušičky, alebo žehličky. Obnovíte tak jej priedušnosť a vodoodolnosť. Sušička to zvládne za 30 minút pri 60 °C. Ak nemáte sušičku, zoberte do ruky žehličku a cez utierku, alebo uterák povrch párkrát prejdite po celej ploche. Použijte pritom najnižší stupeň vhodný pre jemné materiály.

3.   Predĺžte životnosť impregnáciou

Nejlepšie po každom treťom až čtvrtom praní. Aplikujte rozprašovačom vo vodorovnej polohe. Zaistíte, aby tekutina ihneď nestekala dole a mala dostatok času sa vsiaknúť. Prostriedok dávkujte tak dlho, než povrch prestane impregnáciu absorbovať. Celý proces urýchlite handričkou, ktorou tekutinu jemne do materiálu vtriete.

ako prať detské oblečenie

U detských páperoviek a softshellek postupujte takým istým spôsobom, a to aj v prípade, že je dieťa alergik. Kedže ide o vrchnú vrstvu, nemali by narobiť špeciálne prostriedky na koži žiadnu neplechu.

Uloženie po sezóne

Až sa zima nachystá na spanie, pred uložením celého oblečenia vyperte, poriadne vysušte a naimpregnujte. V skrini na vás potom počká rovno pripravené na ďalšiu sezónu.

Prajeme krásnu zimu v suchu.

Vyberte si: